Pot Kıranlar


1.Pot : Kolesterol yumurtanın hem sarısı hem de beyazında bulunur!

Doğrusu : Kolesterol, sadece yumurtanın sarısında bulunur. Yumurtanın beyazında yağ ve kolesterol bulunmaz.


2.Pot : Yumurta yüksek kolesterol içeriği nedeniyle kan kolesterolünü arttırır?

Doğrusu : Yumurta, diğer tüm hayvansal kaynaklı besinler içerisinde en yüksek kolesterol içeriğine sahip besinimiz olması nedeniyle kan kolesterolünde direkt artışa neden olabileceği düşünülmektedir. Bu düşünce yanlıştır. Gerçekte kan kolesterolünün büyük bir kısmı vücut tarafından yapılır.
Kolesterol, tüm hayvan ve insanlarda vücuttaki her doku tarafından üretilmektedir ve vücut çalı?masında önemli görevleri vardır. Sağlıklı bir bireyde diyet ile alınan kolesterol miktarı artarsa vücuttaki kolesterol üretimi azalır. Tersi olarak, besinlerle kolesterol alımı azalırsa vücuttaki üretimi artar. Eğer ki?i yeterli ve dengeli olarak tüm besin gruplarını tüketiyorsa ( özellikle sebze ve meyveleri); kırmızı et, et ürünleri, yağlı peynirler vb. di?er doymuş yağ ve kolesterol kaynaklarını fazla tüketmiyorsa; ideal vücut ağırlığını koruyorsa; fiziksel olarak aktifse; sigara kullanmyyorsa ve kolesterol metabolizması bozukluğu yoksa, yumurtanın yüksek kolesterol içeriğinden dolayı endişe duyulmasyna gerek yoktur.


3.Pot : Yaz aylarında çocuklara yumurta yedirilmesi alerjiye neden olur?

Doğrusu : Alerji yapabileceği düşüncesiyle çocuk beslenmesinde çok önemli yeri olan yumurtanın diyetten çıkarılması yanlıştır.
Genellikle, yumurtaya karşı alerji oluşumuna seyrek rastlanır. Ancak, doktor tarafından “yumurta alerjisi” tanısı konulan çocuklara yumurta yedirilmemelidir.Etiket: Pot Kıranlar,


Yumurta Üreticileri Merkez Birliği

A: Güniz Sokak Nu : 35/2 Kavaklıdere / Ankara
T: 0 312 473 20 00 | 0 312 473 20 31   | F: 0 312 473 20 61
W: www.yum-bir.org | E: bilgi@yum-bir.org
web tasarım: